Menu

Kontakt

Adres:

Parafia

Zmartwychwstania Pańskiego

w Wałbrzychu

ul. G. Marconiego 2
58-302 Wałbrzych
Telefon: 74 84 78 930

Konto parafialne:

Bank Pekao S.A.

27 1240 1978 1111 0010 0459 5008


Wyszukiwanie

Dzieje obrazu Matki Boskiej pędzla Adolfa Hyły

tekst udostępniony dzięki uprzejmości autora pana TOMASZA NOCHOWICZA

 

Niemal każdy kojarzy objawienia św. s. Faustyny Kowalskiej z obrazem Miłosierdzia Bożego autorstwa Adolfa Hyły /https://ekai.pl/adolf-hyla-malarz-bozego-milosierdzia-rozmowa-z-ks-dr-piotrem-szweda-ms//, znajdującym się w Krakowie-Łagienikach. Hyła powtórzył ten temat kilkaset razy, malując wizerunki Miłosiernego do kościołów w Polsce, Anglii, Australii, Francji, Kanady, Ugandy, Rodezji, Brazylii, Australii. W wałbrzyskim kościele p.w. Zmartwychwstania Pańskiego znajduje się inne dzieło tego malarza. Przedstawia Bogarodzicę. Obraz ten pojawił się w Wałbrzychu wraz z polskimi osadnikami po II wojnie światowej. W 1946 r. podarował go do świątyni pan Jan Kachnikiewicz na ręce rektora kościoła ks. Feliksa Kokoszki.

Adolf Hyła namalował wizerunek kilka miesięcy wcześniej, jeszcze w 1945 r. Ten krakowski artysta był uczniem Jacka Malczewskiego. Studiował historię sztuki i filozofię. Przed II wojną światową uczył rysunku i zajęć praktycznych w gimnazjach w Krakowie. Chętnie malował przyrodę. Do najbardziej znanych jego dzieł z tego zakresu należą: Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej czy Wybrzeże Sopockie. Mimo to jego twórczość głównie koncentrowała się na tematyce religijnej. Obrazy autorstwa Hyły odnajdziemy w kościele św. Krzyża w Warszawie – wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem i św. Teresy, a u krakowskich sióstr Albertynek portret Brata Alberta Chmielowskiego.

Płótno ze Starego Zdroju przedstawia Madonnę z dłońmi skrzyżowanymi na piersiach. Być może malarz chciał w ten sposób uchwycić wygląd Maryi w czasie anielskiego zwiastowania. Tak ukazana Bogarodzica nawiązuje do jednego z typów ikonograficznych, który poprzez układ rąk przypomina obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Maria Kałamajska-Saeed opisała ten typ jako wizerunek uwielbionej Immaculaty.

Ks. Kokoszka pisząc w 1946 r. na temat obrazu, zanotował: „Wszystkie dotychczasowe (40) obrazy tegoż malarza są łaskami słynące. Przed obrazem w Wałbrzychu chętnie modlą się ludzie, zostając umyślnie po nabożeństwie.”

Wyobrażenie Najświętszej Maryi Panny znalazło swoje miejsce w centrum prezbiterium świątyni, tuż obok tabernakulum wtedy, gdy protestanci przekazali starozdrojowy kościół katolikom, a ci dostosowali go do rzymskiej liturgii posoborowej. Pracom tym wówczas przewodził pierwszy proboszcz parafii p.w Zmartwychwstania Pańskiego ks. kan. Bogusław Wermiński, obecnie emerytowany dziekan i proboszcz parafii śś. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. W 2015 r. obraz zawieszono na ścianie bocznej w nawie kościoła.

 

BIBLIOGRAFIA:

T. Nochowicz, Wałbrzyska Madonna Adolfa Hyły, Niedziela świdnicka z 22 II 2009* Świdnica, s. III.

 

 

 

 

Święta

Poniedziałek, XXVIII Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

 

Msze Święte

w kościele parafialnym

Niedziela:
  8.00 
  9.30 
11.00
18.30
Dni powszednie:  

18:00

oraz

9:00

(tylko w soboty

I piątki miesiąca

oraz podczas kolędy) 

 

Licznik