Adres:

• Ewangelia:

Dzieje obrazu Matki Boskiej pędzla Adolfa Hyły

tekst udostępniony dzięki uprzejmości autora pana TOMASZA NOCHOWICZA

Niemal każdy kojarzy objawienia św. s. Faustyny Kowalskiej z obrazem Miłosierdzia Bożego autorstwa Adolfa Hyły /https://ekai.pl/adolf-hyla-malarz-bozego-milosierdzia-rozmowa-z-ks-dr-piotrem-szweda-ms//, znajdującym się w Krakowie-Łagienikach. Hyła powtórzył ten temat kilkaset razy, malując wizerunki Miłosiernego do kościołów w Polsce, Anglii, Australii, Francji, Kanady, Ugandy, Rodezji, Brazylii, Australii. W wałbrzyskim kościele p.w. Zmartwychwstania Pańskiego znajduje się inne dzieło tego malarza. Przedstawia Bogarodzicę. Obraz ten pojawił się w Wałbrzychu wraz z polskimi osadnikami po II wojnie światowej. W 1946 r. podarował go do świątyni pan Jan Kachnikiewicz na ręce rektora kościoła ks. Feliksa Kokoszki.

Adolf Hyła namalował wizerunek kilka miesięcy wcześniej, jeszcze w 1945 r. Ten krakowski artysta był uczniem Jacka Malczewskiego. Studiował historię sztuki i filozofię. Przed II wojną światową uczył rysunku i zajęć praktycznych w gimnazjach w Krakowie. Chętnie malował przyrodę. Do najbardziej znanych jego dzieł z tego zakresu należą: Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej czy Wybrzeże Sopockie. Mimo to jego twórczość głównie koncentrowała się na tematyce religijnej. Obrazy autorstwa Hyły odnajdziemy w kościele św. Krzyża w Warszawie – wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem i św. Teresy, a u krakowskich sióstr Albertynek portret Brata Alberta Chmielowskiego.

Płótno ze Starego Zdroju przedstawia Madonnę z dłońmi skrzyżowanymi na piersiach. Być może malarz chciał w ten sposób uchwycić wygląd Maryi w czasie anielskiego zwiastowania. Tak ukazana Bogarodzica nawiązuje do jednego z typów ikonograficznych, który poprzez układ rąk przypomina obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Maria Kałamajska-Saeed opisała ten typ jako wizerunek uwielbionej Immaculaty.

Ks. Kokoszka pisząc w 1946 r. na temat obrazu, zanotował: „Wszystkie dotychczasowe (40) obrazy tegoż malarza są łaskami słynące. Przed obrazem w Wałbrzychu chętnie modlą się ludzie, zostając umyślnie po nabożeństwie.”

Wyobrażenie Najświętszej Maryi Panny znalazło swoje miejsce w centrum prezbiterium świątyni, tuż obok tabernakulum wtedy, gdy protestanci przekazali starozdrojowy kościół katolikom, a ci dostosowali go do rzymskiej liturgii posoborowej. Pracom tym wówczas przewodził pierwszy proboszcz parafii p.w Zmartwychwstania Pańskiego ks. kan. Bogusław Wermiński, obecnie emerytowany dziekan i proboszcz parafii śś. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. W 2015 r. obraz zawieszono na ścianie bocznej w nawie kościoła.

BIBLIOGRAFIA:

T. Nochowicz, Wałbrzyska Madonna Adolfa Hyły, Niedziela świdnicka z 22 II 2009* Świdnica, s. III.

Sobota, II Tydzień Adwentu Rok B, II Dzień Powszedn