Kościół pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu jest to świątynia o układzie bazylikowym, wybudowana w stylu neogotyckim z dostawioną z boku wieżą o podstawie kwadratu z hełmem iglicowym pokrytym miedzianą blachą w karo. Kościół został wzniesiony w latach 1867-1870 przez protestantów wg projektu Karla Lüdecke. Od 1 marca 1972 kościół przejęli wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego. Kościół posiada nawę główną oraz dwie nawy boczne pokryte płaską blachą ocynkowaną. Na frontowej elewacji nad portalem umieszczona jest róża (rozeta). Nawy oddzielone są od siebie sześcioma kolumnami o przekroju kwadratowym. Prezbiterium wydzielone podwyższeniem i tęczą, zamknięte pięcioboczną absydą. W trzech oknach umieszczone witraże wykonane w latach 80. XX w; przedstawiają one sceny: Przemienienia na Górze Tabor, Zmartwychwstania oraz Wniebowstąpienia. Empora właściwa podparta jest na dwóch filarach i dwóch kolumnach. W kościele znajdują się zabytkowe organy z 1871 r. W 2006 r. dokonano wymiany pokrycia dachowego wieży kościelnej. W 2007 r. oczyszczono mur frontu oraz wieży kościelnej, natomiast w 2008 odnowiono rozetę.

Piątek, XIX Tydzień zwykły Rok A, I Dzień powszedn

Czytania: